/

Messier 13: Gromada Herkulesa  - Great Globular Cluster in Hercules

Messier 13 or M13 (also designated NGC 6205 and sometimes called the Great Globular Cluster in Hercules, the Hercules Globular Cluster, or the Great Hercules Cluster), is a globular cluster of several hundred thousand stars in the constellation of Hercules.

APM - Teleskop APO SD Refraktor 152mm F/6 auf Skywatcher EQ6-R Pro 45 x 120 s. Touptek Color Astronomy Camera 585

M13 lub Gromada Herkulesa - znana również jako Messier 13, M13 lub NGC 6205 – gromada kulista w gwiazdozbiorze Herkulesa. Została odkryta w 1714 roku przez Edmonda Halleya. 1 czerwca 1764 roku Charles Messier dodał ją do swego katalogu jako M13.


M13 jest gromadą o średnicy około 145 lat świetlnych i znajduje się w odległości 25,1 tysiąca lat świetlnych od Ziemi. Jako obiekt o jasności 5,8 magnitudo, zajmujący na niebie obszar 20 minut kątowych, Gromada Herkulesa jest widoczna nieuzbrojonym okiem tylko w bardzo sprzyjających warunkach. Za pomocą teleskopu o aperturze 100 mm można rozróżnić pojedyncze gwiazdy. Jest największą i najjaśniejszą gromadą kulistą północnej półkuli nieba[5]. W jądrze znajdują się trzy połączone ciemne pasma zwane Śmigłem[6].

Zawiera kilkaset tysięcy gwiazd, być może nawet około miliona.


W pobliżu, 28 minut kątowych na północny wschód, widoczna jest galaktyka NGC 6207.

W 1974 za pomocą radioteleskopu w Arecibo w kierunku gromady została wysłana zapisana w kodzie binarnym wiadomość zawierająca kilka podstawowych informacji na temat ludzkości i jej wiedzy, tzw.


Angielski astronom Edmond Halley, najbardziej znany z rozpoznania okresowości komety noszącej jego imię, odkrył M13 w 1714 roku. Gdy Charles Messier dodał M13 do swojego katalogu w 1764 roku, był przekonany, że mgławicowy obiekt nie zawiera żadnych gwiazd. Ponieważ są one tak gęsto upakowane, poszczególne gwiazdy gromady zostały rozdzielone dopiero w 1779 roku. W pobliżu jądra tej gromady gęstość populacji gwiazd jest około sto razy większa niż gęstość w sąsiedztwie naszego Słońca. Gwiazdy te są tak zatłoczone, że mogą czasami wpadać na siebie, a nawet tworzyć nową gwiazdę. Powstałe w ten sposób "błękitne marudery" wydają się być młodsze niż inne gwiazdy w ich bezpośrednim sąsiedztwie i są bardzo interesujące dla astronomów.


Źródła 


Wikipedia: 

https://en.wikipedia.org/wiki/Messier_13


NASA

https://science.nasa.gov/mission/hubble/science/explore-the-night-sky/hubble-messier-catalog/messier-13/

Messier 13 or M13 (also designated NGC 6205 and sometimes called the Great Globular Cluster in Hercules, the Hercules Globular Cluster, or the Great Hercules Cluster), is a globular cluster of several hundred thousand stars in the constellation of Hercules.

NEW GREAT RELEASES : PIANO EXPLORATIONS 2022

Listen in Spotify, Deezer, iTunes, Tidal, Qobuz, YouTube Music, Amazon Music, Shazam and more

Messier 13: Gromada Herkulesa - Great Globular Cluster in Hercules

24.03.2024

Blogeinträge

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK