Tomasz Trzciński http://tomasz-trzcinski.info #polskiemelodie

/

Tomasz Trzciński – polski pianista, dyrygent, kompozytor, i aranżer. 


   Studiował teorię muzyki i kompozycji w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku a następnie kontynuował studia na Uniwersytecie im. Johannesa Gutenberga w Moguncji (RFN) studiując fortepian pod kierunkiem wybitnej polskiej pianistki - Prof. Lidii Grychtołówny, a także dyrygenturę orkiestrową, i chóralną u maestro Prof. Josharda Dausa. Interpretację muzyki współczesnej pogłębiał u Prof. Manfreda Reicherta (Ensemble 13). Muzykę jazzową studiował u sławnych muzyków: Vitolda Reka (cb. Witold Szczurek) i prof. Janusza Stefańskiego (dr.). Artysta prowadzi od lat intensywną działalność koncertową, twórczą i wydawniczą, oraz pedagogiczną.


   Tomasz Trzciński odznaczony został w roku 2018 medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis w kategorii muzyka przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzic-twa narodowego 


   Jego główną domeną i pasją są wirtuozowskie fortepianowe improwizacje solowe, których jest eksploratorem i innowatorem. Kształto-wanie własnego stylu rozpoczął już odroku 1999. Realizacja koncertowych – improwizowanych suit fortepianowych, opublikowanych w cyklu Piano Exploration Vol. I-VIII (2014) dała jego muzyce trwały fundament. Idee te wzbogacał w latach 2005-2014 o interpretacje dzieł współczesnych polskich i światowych twórców na projektach Dialogi z fortepianem. W latach 2014-2018 dokonał znaczącego roz-woju idei twórczej łącząc dotychczasowe doświadczenia z inspiracjami płynącymi z polskiej muzyki klasycznej, religijnej jak i patrio-tycznej, ludowej, filmowej oraz jazzu. Powstające wóaczas na żywo i efektowne dzieła koncertowe opublikował w sieci, na płytach CD, i w filmach. Do wybitnych osiągnięć artysty należą albumy: 


  • Niezwyciężonym (2016) - z koncertów w Muzeum Powstania Warszawskiego, i Belwederze z projektu „Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony” pod patronatem honorowym Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy. Dzieło zamówione przez Narodowe Centrum Kultury, i zadedykowane Powstańcom Warszawskim, Żołnierzom Wyklętym i Rtm. Witoldowi Pileckiemu. 
  • Co mu w Duszy Grało oraz Live in Wadowice - z koncertów w Szczecinie, i Wadowicach (2014-2017) poświęconych osobie i przesłaniu Św. Jana Pawła II:  
  • Polskie melodie: Vol. 1 i Vol. 2 (2017) - cykle zawierające wirtuozowskie interpretacje znanych polskich pieśni, melodii ludowych, i kolęd. 
  • Magic Music (2015) - collage muzyki elektronicznej, dźwięków natury, utworów Fryderyka Chopina, i improwizacji.


   Tomasz Trzciński jako pierwszy pianista naświecie dokonał własnych koncertowych interpretacji najsłynniejszego dzieła solowego Keitha Jarretta - THE KÖLN CONCERT, wydając je na albumie 2CD pt. Blue Mountains (2006), i dosieci, w zbiorach: Around The Köln Concert, Vol. I i II (2006/2009), oraz Fantasia (2016). Nagrania te mają na platformie You Tube miliony wyświetleń. Otrzymały także cenne recenzje polskich i zgaraniczynych słuchaczy: 


„Słucham tego nagrania poraz kolejny z nieukrywaną satysfakcją… ta wersja rozszerza mój odbiór.“ 

(Dr Jakub Żmidziński z UA w Poznaniu o Blue Mountains, Prace Pienińskie nr 27). 


Jego frazowanie, dobór temp, wydobycie dźwięku (uderzenie), skala dynamiki jaką dysponuje, dyskretne 

użycie elementów perkusyjnych – wszystko to jest indywidualnym osiągnięciem pianistycznym, i to jakim! 

Trzciński ukazuje się jako wybitny wirtuoz i wyrafinowany artysta dźwięku.

(dr Heinrich Brinkmöller-Becker dla NRWjazz.de po koncercie w Planetarium w Bochum)   Artystę prezentowano wielokrotnie wgłównym radio publicznym WNYC, w Nowym Jorku, USA, waudycji New Sounds cenionego krytyka muzycznego Johna Schaefera. Jego nagrania zajęły trzykrotnie pierwsze miejsca, i wiele złotych wyróżnień, w rankingu popularnego brytyjskiego portalu muzycznego BEAT100 (2012-2015). W komercyjnych mediach streamingowych liczba odwiedzin jego utworów przekracza 10 milionów wejść.  


Tomasz Trzciński to także autor fortepianowych transkrypcji utworów sławnego afrykańskiego muzyka jazzowego – Abdullaha Ibrahima (vel Dollara Branda), wydanych w zbiorze African Songs przez Schott Music International Mainz (2013), a także licznych aranżacji dla orkiestr symfonicznych, i dętych, z którymi współpracuje jako instruktor, i dyrygent.  Obok muzyki Tomasz Trzciński pasjonuje się także fotografią pejzażową, którą można obejrzeć wmultimedialnej galerii internetowej na jego stronie.

AROUND THE KÖLN CONCERT in der Neue Stadthalle Langen,  Tomasz Trzcinski interpretiert THE KÖLN CONCERTvon Keith Jarrett
Verwobebe Klänge - Tomasz Trzciński fasziniert Publikum Plakat - poster : Around THE KÖLN CONCERT im Bürgerhaus Alta Ripa, Altrip, Germany
THE KÖLN CONCERT, Interpretation 2017, Stadthalle an der Orangerie, Kirchheimbolanden, Tomasz Trzciński - piano
Around The Koln Concert, Szczecin 2005 #KeithJarrett #Thekolnconcert
Video

Slynna polska pianistka – Prof.  LIDIA GRYCHTOŁÓWNA o muzyce TOMASZA TRZCIŃSKIEGO

    Fortepianowa muzyka Tomasza Trzcińskiego, którą wykonuje on na koncertach, a także nagrywa, i publikuje na płytach, jak i w licznych mediach internetowych, jest wyjątkowo cennym zjawiskiem autentycznej, spontanicznej, i doskonalej wirtuozowskiej improwizacji. Ta pełna poetyckiego wyrazu, i osobistej ekspresji sztuka muzyczna, wypływa prosto z serca, i z duszy polskiego artysty, zafascynowanego tak klasyczną, jak i jazzową, i zarówno jego rodzimą - polską, jak i europejską, oraz światową, bogatą tradycją, i kulturą muzyczną.


 Szczególnym artystycznym osiągnieciem Tomasza Trzcińskiego jest niezwykła łatwość i umiejętność krea-tywnego, i odkrywczego łączenia znanych gatunków, i styli klasycznej muzyki fortepianowej z szeroką paletą indywidualnych, wyrafinowanych środków brzmieniowych, a także form, rytmów, i barw zaczerpniętych z innych rodzajów muzyki. Właśnie poprzez tę efektowną, pełną fantazji sztukę, imponującą technikę gry, i głębokie zrozumienie instrumentu, dostarcza on swoim słuchaczom niezapomnianych emocji, i przeżyć muzycznych, duchowych, i estetycznych. A co, moim zdaniem, najważniejsze, rozwija on w swoim oryginalnym stylu ten kierunek sztuki pianistycznej, nadając mu własny, indywidualny charakter, i odsłaniając przed muzyką for-tepianową nowe, nieznane dotychczas horyzonty. 


  Jestem pod wielkim wrażeniem oryginalnej sztuki Tomasza Trzcińskiego, oraz jego licznych artystycznych, i muzycznych umiejętności, osiągnięć, i publikacji.”


   Prof. LIDIA GRYCHTOŁÓWNA

   Pianistka koncertowa, artysta i pedagog

   Moguncja, 28 września 2018

Fortepianowa muzyka Tomasza Trzcińskiego, którą wykonuje on na koncertach, a także nagrywa, i publikuje na płytach, jak i w licznych mediach internetowych, jest wyjątkowo cennym zjawiskiem autentycznej, spontanicznej, i doskonale wirtuozowskiej improwizacji. Ta pełna poetyckiego wyrazu, i osobistej ekspresji sztuka muzyczna, wypływa prosto z serca, i z duszy polskiego artysty, zafascynowanego tak klasyczną, jak i jazzową, i zarówno jego rodzimą - polską, jak i europejską, oraz światową, bogatą tradycją, i kulturą muzyczną. Szczególnym artystycznym osiągnieciem Tomasza Trzcińskiego jest niezwykła łatwość, i umiejętność kreatywnego, i odkrywczego łączenia znanych gatunków, i styli klasycznej muzyki fortepianowej z szeroką paletą indywidualnych, wyrafinowanych środków brzmieniowych, a także form, rytmów, i barw zaczerpniętych z innych rodzajów muzyki. Właśnie poprzez tę efektowną, pełną fantazji sztukę, imponującą technikę gry, i głębokie zrozumienie instrumentu, dostarcza on swoim słuchaczom niezapomnianych emocji, i przeżyć muzycznych, duchowych, i estetycznych. A co, moim zdaniem, najważniejsze, rozwija on w swoim oryginalnym stylu ten kierunek sztuki pianistycznej, nadając mu własny, indywidualny charakter, i odsłaniając przed muzyką fortepianową nowe, nieznane dotychczas horyzonty. Jestem pod wielkim wrażeniem oryginalnej sztuki Tomasza Trzcińskiego, oraz jego licznych artystycznych, i muzycznych umiejętności, osiągnięć, i publikacji. Prof. Lidia Grychtołówna, pianistka koncertowa, artysta i pedagog. #lidiagrychtolowna #grychtolowna #muzyka #fortepian #pianistyka #muzykapowazna #muzykaklasyczna #jazz #improwizacja #kompozycja #polmic Redakcja Polmic #culturepl #ruchmuzyczny #muzykapolska #kultura #sztuka #tvp1 #tvpkultura #dorzeczy #tygodniksieci #tygodniklisickiego #gazetapolska #polskieradio #tvpolonia #polonia #tvpinfo #salon24 #rzeczpospolita #polska #polacy
Video

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK