/

Tomasz Trzciński http://tomasz-trzcinski.info #polskiemelodie
AROUND THE KÖLN CONCERT in der Neue Stadthalle Langen,  Tomasz Trzcinski interpretiert THE KÖLN CONCERTvon Keith Jarrett

Tomasz Trzciński  

​

Polski pianista, dyrygent, kompozytor i aranżer. 

Studiował teorię muzyki i kompozycji w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, oraz fortepian i dyrygenturę na Uniwersytecie im. Johannesa Gutenberga w Moguncji (RFN), pod kierunkiem wybitnej polskiej pianistki - Prof. Lidii Grychtołówny i maestro Prof. Josharda Dausa. Interpretację muzyki współczesnej pogłębiał u prof. Manfreda Reicherta (Ensemnle 13) a improwizację rytmikę jazzową praktykował się pod ręką Vitolda Reka (cb) i Janusza Stefańskiego (dr). Uczestniczył w licznych projektach Europejskiej Akademii Chóralnej i Bach Ensemble nagrywając arcydzieła oratoryjne pod batutą dyrygentów takich jak Michael Gielen, Ingo Metzmacher, Simon Rattle, Heinrich Schiff, Sylvain Camberling, Gerd Albrecht i Joshard Daus. Występował w premierze greckiego oratorium „Oedipous at Colonus” Theodore Antoniou w Atenach oraz w amerykańskim prawykonaniu monumentalnego „Requiem dla młodego poety” B. A. Zimmermanna w nowojorskim Carnegie Hall. Uczestniczył w licznych festiwalach i mistrzowskich kursach interpretacji pod kierunkiem Sylvaina Camberlinga, Pierrea Bouleza a także Felixa Hauswirtha i Stevena Verhaerta.

​

    Tomasz Trzciński jest koncertującym, wszechstronnym artystą-muzykiem, łączącym z wirtuozerią i finezją polską tradycję muzyczną, klasykę, oraz jazz w improwizacji i kompozycji komputerowej. Sukces i rozgłos przyniósł mu projekt „Around The Köln Concert“ - wykonaniem „THE KÖLN CONCERT“ , sławnej improwizacji jazzowej, którą pianista Keith Jarrett nagrał dla firmy ECM na koncercie w Kolonii w roku 1975. Interpretacja polskiego artysty z roku 2005 wzbudziła podziw i uznanie publiczności, i była wielokrotnie prezentowana także przez rozgłośnię publiczną WNYC z Nowego Jorku w audycji Johna Schaefera pt. "New Sounds". Wydana na albumie 2CD Blue Mountais, którego popularność w komercyjnych serwisach internetowych i na You Tube liczy się w milionach odsłon, znalazła miejsce w historii jazzu. Trzciński jest także wziętym interpretatorem współczesnej literatury fortepianowej, czego dowodem są nagrania utworów Konstancji Kochaniec, Pawła Łukowca czy Ulijasa Voitto Pulkkisa. Występował dla niemieckich rozgłośni SWR4 i Radio Darmstadt. Tamtejsza prasa nazwała jego grę: „Jedność z fortepianem“ a recenzje z koncertów podkreślają entuzjastycznie jego sztukę improwizacji, którą artysta olśnił słuchaczy, jak np. w cyklu „Dialogi z fortepianem” (Piano Conversations). Niezwykły duet „Flute meets Piano” utworzył z jazzową flecistką Isabelle Bodenseh. Ich oryginalne aranżacje znanych utworów J.S Bacha, Chicka Corei, Zbigniewa Namysłowskiego, Errolla Garnera, Billa Evansa czy Karola Szymanowskiego (Źródło Aretuzy),  z których składa się także album „Flute meets Piano” zachwycały publiczność na koncertach.

​

Wyjątkowy koncert pt. „Co mu w Duszy Grało“ wykonany 27 kwietnia 2014 w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, który uświetnił obchody Kanonizacji Papieża Polaka - Jana Pawła II uznany został przez TVP1 za jedno z najważnieszych wydarzeń artystycznych w roku 2014 na Pomorzu Zachodnim. Jesienią 2016 Tomasz Trzciński wykonał w Muzeum Powstania Warszawskiego i w Pałacu Belwederskim w Warszawie niezwykłe dzieło fortepianowe pt. „Niezwyciężonym”, dedykowane Powstańcom Warszawskim, Żołnierzom Niezłomnym i Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, będące finałem projektu krakowskiej fundacji GDZIE: „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, objętego honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - dr Andrzeja Dudy. W roku 2017 zaprezentował w Wadowicach, w Kościele Św. Piotra Apostoła prapremierową wersję wykonania koncertu „Co mu w Duszy Grało”, która stała się największym wydarzeniem artystycznym Wadowic ostatnich dwóch dekad.  Uczestniczył także w Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Kościuszki zorganizowanym pod patronatem Ministerstwa Kultury przez Towarzystwo Kościuszkowskie - Kościuszko Heritage z Sydney / Australia jako członek jury części muzycznej - kompozytorskiej konkursu.  W listopadzie 2017 artysta wydał i opublikował swo∆ nowy album CD  - Polskie melodie , zrealizowany latem 2017 w Polsce.

​

Ogromny sukces odniosla także kolejna intrpretacja koncertowa „THE KÖLN CONCNERT” Keitha Jarretta, wysluchana i obejrzana na żywo przez tysiące osób poprzez internet z Koncertu w Stadthalle an der Orangerie Kircheimbolanden w Niemczech. W roku 2018 artysta wystąpi z nią po raz kolejny w Planetarium Bochum - dla naukowo-artystycznego gremium na Uniwersytecie w Bochum.

 

  Artysta występuje na żywo w autorskim programie w You Tube pt. „Piano Explorations Live!“. W latach 2013 - 2015 trzykrotnie zwyciężał w rankingu brytyjskiego portalu muzycznego BEAT100. Otrzymał także wiele złotych wyróżnień za muzykę i video. Wytwórnia SilkNote Records wydała jego ośmioczęściowy cykl improwizacji pt. Piano Explorations i wiele innych albumów, dostępnych na komercyjnych platformach internetowych. Dla wydawnictwa Schott Music International opracował znane transkrypcje fortepianowe pt. „African Songs” na podstawie nagrań jazzowego pianisty Abdullaha Ibrahima (Dollar Brand). Tomasz Trzciński mieszka i tworzy poza granicami Polski, niedaleko Moguncji, w RFN, gdzie prowadzi własną firmę produkcji muzycznych - Musikproduktion Tomasz Trzciński - Qualityinmusic. Obok muzyki pasjonuje się także fotografią pejzażową, którą można obejrzeć w multimedialnej galerii internetowej - Fotomuse. Swoje felietony publikuje dla wielu serwisów internetowych w Polsce i na świecie. Nagrań artysty można posłuchać bezpłatnie i w całości na stronach: 

http://tomasz-trzcinski.info/piano-explorations.html

Verwobebe Klänge - Tomasz Trzciński fasziniert Publikum Plakat - poster : Around THE KÖLN CONCERT im Bürgerhaus Alta Ripa, Altrip, Germany
Around The Koln Concert, Szczecin 2005 #KeithJarrett #Thekolnconcert

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK