/

Galaktyka Cygaro - Cigar Galaxy - Messier 82

Messier 82 - Cigar Galaxy, Galaktyka Cygaro, Zigarrengalaxie,  NGC 3034,

M82 lub Galaktyka Cygaro  - galaktyka spiralna z poprzeczką w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. 


W zakresie podczerwieni jest najjaśniejszą galaktyką na niebie. Messier 82 jest galaktyką gwiazdotwórczą, zachodzi w niej intensywny proces powstawania nowych gwiazd. Galaktyka ta należy do grupy galaktyk M81. Galaktyka Cygaro znajduje się w odległości około 12 milionów lat świetlnych od Ziemi i oddala się z prędkością około 50 km/s. Jej wymiary obserwowane wynoszą 11,2' × 4,3', jasność obserwowana około 8,4m. Podobnie jak NGC 5195 i NGC 5128 (Centaur A), M82 jest znacznie jaśniejsza w podczerwieni niż w świetle widzialnym.


NASA: M82 świeci jasno w podczerwieni i jest niezwykła ze względu na swoją aktywność formowania się gwiazd. Galaktyka Cygaro doświadcza oddziaływań grawitacyjnych ze swoim galaktycznym sąsiadem, M81, powodując niezwykle wysokie tempo formowania się gwiazd - wybuch gwiazd.

jądro M82. 


Wokół centrum galaktyki młode gwiazdy rodzą się 10 razy szybciej niż w całej naszej galaktyce Drogi Mlecznej. Promieniowanie i energetyczne cząstki z tych nowo narodzonych gwiazd wbijają się w otaczający gaz, a powstały w ten sposób wiatr galaktyczny spręża wystarczającą ilość gazu, aby utworzyć miliony kolejnych gwiazd. Szybkie tempo powstawania gwiazd w tej galaktyce w końcu zostanie samoograniczone. Gdy formowanie się gwiazd stanie się zbyt intensywne, zużyje lub zniszczy materiał potrzebny do wytworzenia większej liczby gwiazd. Gwiezdny wybuch ustąpi, prawdopodobnie za kilkadziesiąt milionów lat.


M82 została odkryta, wraz ze swoją sąsiadką M81, przez niemieckiego astronoma Johanna Elerta Bode w 1774 roku. Znajdująca się w odległości 12 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, M82 ma jasność 8,4 i jest najlepiej widoczna w kwietniu. Chociaż jest ona widoczna jako plama światła w lornetce w tym samym polu widzenia co M81, do dostrzeżenia jądra galaktyki potrzebne są większe teleskopy.


Źródła 


Wikipedia: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Cygaro


NASA

https://science.nasa.gov/mission/hubble/science/explore-the-night-sky/hubble-messier-catalog/messier-82/

Messier 82 - Cigar Galaxy, Galaktyka Cygaro, Zigarrengalaxie,  NGC 3034,

NEW GREAT RELEASES : PIANO EXPLORATIONS 2022

Listen in Spotify, Deezer, iTunes, Tidal, Qobuz, YouTube Music, Amazon Music, Shazam and more

Messier 82: Cigar Galaxy - Galaktyka Cygaro

06.02.2024

Blogeinträge

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK