/

Galaktyka Andromedy / Andromeda Galaxy - Messier 31

Andromeda Galaxy Messier 31
Andromeda Galaxy Messier 31

Galaktyka Andromedy jest galaktyką spiralną z ramionami i jest najbliższą galaktyką od Drogi Mlecznej, w której znajduje się Układ Słoneczny. Pierwotnie została nazwana Mgławicą Andromedy i jest skatalogowana jako Messier 31, M31 i NGC 224. Andromeda ma średnicę około 46,56 kiloparseków (152 000 lat świetlnych) i znajduje się w odległości około 765 kpc (2,5 miliona lat świetlnych) od Ziemi. 


Nazwa galaktyki pochodzi od obszaru ziemskiego nieba, w którym się ona znajduje - gwiazdozbioru Andromedy, którego nazwa pochodzi od księżniczki, która była żoną Perseusza w mitologii greckiej. 


Masa wirialna galaktyki Andromedy jest tego samego rzędu wielkości co masa Drogi Mlecznej i wynosi 1 bilion mas Słońca (2,0×1042 kilograma). Masa każdej z galaktyk jest trudna do oszacowania z jakąkolwiek dokładnością, ale przez długi czas uważano, że Galaktyka Andromedy jest masywniejsza od Drogi Mlecznej o około 25% do 50%. Zostało to zakwestionowane przez badania przeprowadzone na początku XXI wieku, wskazujące na prawdopodobnie niższą masę Galaktyki Andromedy i wyższą masę Drogi Mlecznej. Galaktyka Andromedy ma średnicę około 46,56 kpc (152 000 ly), co czyni ją największym członkiem Grupy Lokalnej galaktyk pod względem rozciągłości.


Oczekuje się, że galaktyki Drogi Mlecznej i Andromedy zderzą się w ciągu około 4-5 miliardów lat, łącząc się i potencjalnie tworząc gigantyczną galaktykę eliptyczną lub dużą galaktykę soczewkowatą. Z pozorną jasnością 3,4 Galaktyka Andromedy jest jednym z najjaśniejszych kosmicznych obiektów Messiera i jest dobrze widoczna z powierzchni Ziemi.

Więcej o tym obiekcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Andromedy


NASA: https://www.nasa.gov/content/goddard/hubble-s-high-definition-panoramic-view-of-the-andromeda-galaxy


NASA: https://www.jpl.nasa.gov/images/pia15416-andromeda


ESA https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2015/01/Sharpest_ever_view_of_the_Andromeda_Galaxy

Andromeda Galaxy Messier 31

NEW GREAT RELEASES : PIANO EXPLORATIONS 2022

Listen in Spotify, Deezer, iTunes, Tidal, Qobuz, YouTube Music, Amazon Music, Shazam and more

Galaktyka Andromedy - Messier 31

15.07.2023

Blogeinträge

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK